03.12.20

Jak nastavit IPD na Oculus Quest 2

Návod na nastavení IPD Oculus Quest 2, určení vzdálenosti IPD, volba mezipolohy IPD

Co je to IPD?

IPD (anglicky interpupillary distance) je vzdálenost zornic od sebe. Každý máme oči jinak daleko od sebe a pro nejlepší zážitek potřebujete, aby vše bylo co nejostřejš. To zajistíte nastavením nejostřejších bodů čoček v headsetu do stejné vzdálenosti jako vašich zornic.

Obraz nebude nikdy 100% ostrý v celém zorném poli, okraje budou vždy méně ostré. Ale při pohledu rovně před sebe byste měli vidět vše ostře.

Jak zjistím své IPD?

Vzdálenost zornic nejpřesněji zjistí optometistra. Ale nebojte, nemusíte hned běžet do optiky nechat se změřit. Existuje řada mobilních aplikací, které to poměrně přesně zvládnou i bez drahých přístrojů. Za doporučení stojí například aplikace GlassesOn (GooglePlay), kde s pomocí mobilu a kreditní karty snadno a spolehlivě zjistíte vzdálenost zornic.

Jak nastavím IPD?

Oculus Quest 2 umožňuje nastavení ve 3 polohách (1 - 58mm, 2 - 63mm a 3 - 68mm ). Pro snazší manipulaci můžete jednoduchým vycvaknutím sundat obličejové polstrování. Určete polohu která je nejbližší vašemu IPD, čočky přitlačte k sobě nebo odsuňte od sebe dle potřeby.

Pokud je vaše IPD přesně mezi výchozími polohami a ani v jedné se necítíte dobře, můžete opatrně přibližovat čočky k sobě a zastavit je v mezipoloze (řekněmě 1,5 a 2,5). Zařízení tím jinak nepoškodíte.

Nastavení IPD Quest 1

Oculus Quest 1 nabízí uživatelsky jednoduší a pohodlnější nastavení pomocí slideru v levé dolní částí brýlí. S nasazenými zapnutými brýlemi tak můžete IPD ladit do ideální polohy i v průběhu používání. Nastavená hodnota IPD se pak zobrazuje přímo na displeji v zařízení.