01.02.21

7 tipů pro začátek ve VR

7 tipů pro nové uživatele Oculus Quest 2, pro co nejlepší první setkání s virtuální realitou.

Bezpečnost

Udělejte si dostatek prostoru v místnosti, kde chcete hrát. Minimum je 2x2 metry, ideálně aspoň 3x3 metry. Hranici pro hraní nevymezujte až těsně k pevným překážkám, nechte si aspoň 30 cm mezeru, virtuální ochranná „mříž“ se sice začne zobrazovat s určitým předstihem, ale napřažený pohyb se už těžko zastavuje.

Tip: Dejte si doprostřed hrací oblasti menší rohož, díky které nohami budete cítit, že jste uprostřed hrací oblasti v bezpečí daleko od překážek. Ve hře někdy ztratíte úplně představu o tom, kde jste, a takto se snadno a rychle vrátíte zpět na místo, bez nutnosti sundávat headset.


Vyhněte se slunci

Vytáhnout Oculus Quest na zahradu a využít obrovskou herní oblast velmi svádí. Nedělejte to. Jednak to výrobce přímo zakazuje, aby se zařízení nepoškodilo, ale hlavně to stejně nebude fungovat. Pohyb vašich rukou/ovladačů sledují 4 kamery. Ty, stejně jako celé zařízení, jsou stavěny na vnitřní prostředí. Přímé sluneční paprsky neumožní kamerám sledovat dobře pozici ovladačů a VR set se tak stává nepoužitelným. Stejně tak větší zrcadlové plochy znesnadňují sledování ovladačů.

VR set je celkově velice sofistikované a citlivé zařízení. Přímé sluneční paprsky mohou poškodit snímací kamery a především zobrazovací displeje. Proto vždy, když brýle nepoužíváte(i vevnitř), zakryjte čočky v headsetu přiloženým krytem, aby se displej nepoškodil, a nenechávejte zařízení u okna v dosahu paprsků.


Vezměte si dioptrické brýle

Nebo ještě lépe kontaktní čočky. Nosíte-li brýle v běžném životě, vezměte si je i do virtuální reality, jinak budete vidět rozmazaně. Oculus Quest je dodáván s vymezovací vložkou pro brýle, aby se do něj brýle vešly a nepoškrábaly čočky (u VR Coveru pro Quest 2 dioptrickou vložku nelze použít, ale silnější polstrování má stejnou funkci)

Máte-li nějaké menší brýle, vezměte si ty. Brýle nesmí být větší než 142mm na šířku a 50mm na výšku, jinak se s nimi nevejdete.


Nastavte si správně headset

Pokud máte headset správně nastavený, neměl by vás nikde moc tlačit a musíte vidět ostře. Pohrajte si proto chvíli s nastavením pozice headsetu na hlavě, zkoušejte s ním hýbat nahoru a dolů, naklánět dopředu a dozadu, dokud nenajdete optimální pozici.

A nezapomeňte správně nastavit IPD (Vzdálenost čoček od sebe).


Začněte zvolna

Pokud jste ve VR nováčci, začněte pozvolna s jednoduššími hrami. Pro mozek je to nepoznané prostředí a potřebuje trochu času, aby si na něj zvyklo. Asi nechcete, aby se vám pří prvním nasazení po pár minutách udělalo špatně při hraní akčních stříleček nebo na horské dráze. Začněte proto s hrami, ve kterých stojíte na místě a nikam se nepřemisťujete. Takový Beat Saber (a vůbec hudební hry nebo arkády) je pro začátek ideální. Hry, ve kterých se přemisťujete, nechte na později, kinetóza („mořská nemoc“) je pro určité procento lidi v těchto hrách běžná, tak ať to zbytečně nezkazí prvotní zážitek z VR.

Pro začátek každému nováčkovi určitě dejte vyzkoušet First Steps a Oculus First Contact, každý pak rychleji pochopí, jak vše funguje.


Používejte pásky na ovladače

Při hraní vždy mějte nasazené a utažené řemínky na zápěstí. V hrách, kde něčím házíte(třeba v Superhot VR), se může ze začátku snadno stát, že hodíte celým ovladačem a něco rozbijete.

Vyzkoušejte také funkci „Hand tracking“ neboli sledování rukou, kdy můžete ovladače úplně odložit a ovládat prostředí a některé hry vlastními rukami. Možnosti rukou jsou oproti ovladačům dost omezené, takže jej podporuje jen pár her (třeba Vacation Simulator), ale i tak je to rozhodně zajímavé.


Udržujte čisté čočky

Kdo nosí brýle, určitě to zná. Po čase se nějaká čmouha vždycky objeví a znepříjemňuje vidění. To stejné platí u čoček v headsetu. Pokud zanecháte třeba při nastavování IPD nějaký otisk, vyčistěte ho hadříkem z mikrovlákna určeným na brýle, abyste čočky nepoškrabali. Nepoužívejte na čočky žádné čistící prostředky.

Stejně tak můžete nechtěně zanechat stopy na čočkách kamer, což by mohlo vést k horšímu sledování ovladačů. Očistěte je stejným způsobem.