04.01.21

MS Flight Simulator ve VR prakticky zadarmo

Zahrajte si Microsoft Flight Simulator ve virtuální realitě na Oculus Quest a Quest 2 prakticky zadarmo. Zde je návod jak na to.

Microsoft Flight Simulator před Vánoci nadělil fanouškům letadel a leteckých simulátorů krásný dárek. Možnost usadit se do kokpitu téměř jako v realitě za pomoci headsetu pro VR. Hráči už tak nebudou omezení plochým monitorem a můžou se po kokpitu přirozeně rozhlížet a vychutnat si unikátní trojrozměrný vizuální zážitek.

Microsoft se navíc pochlapil, a umožnil použití VR všem headsetům podporujícím OpenXR, tedy i pro Oculus Quest 1 a Oculus Quest 2.

HW nároky jsou sice vysoké, minimum dle tvůrců i5-8400/Ryzen 5 1500X CPU, Nvidia GTX 1080, 16GB of RAM, mně i s RTX 2070S a Ryzen 5 3600 hra běžela jen na střední detaily ne se zrovna vysokými FPS. Ale ten zážitek je geniální. V opravdovém kokpitu jsem sice nikdy neseděl, ale věřím, že i letec z povolání by byl unesený z věrnosti zpracování. Jediné, co chybí k dokonalosti je ovládání - vše můžete ovládat stále jen klávesnicí + myší nebo gamepadem.

A co je pro nás nejlepší? Hru si nemusíte kupovat za tisíce ve Steamu nebo jinde. MS Flight Simulator je zařazený v Xbox Game Pass Ultimate pro PC, který můžete mít aktuálně díky promo akci za pouhých 25,90 Kč na první 3 měsíce, což je skvělá nabídka, zvlášť pokud chcete vše jen vyzkoušet.

Jak vše zprovoznit?

Zaregistrujte se do Xbox Game Pass Ultimate a v Microsoft Store na svém počítači si stáhněte a nainstalujte hru Miscrosoft Flight Simulator.

Dále je potřeba nainstalovat(opět z Microsoft Store) OpenXR Developer Tools For Windows Mixed Reality. Podmínkou je samozřejmě mít funkční Oculus Link s aplikací Oculus.

No a nakonec nejtěžší krok – úprava registrů, aby MS Flight Simulator správně našel vaše zařízení Oculus Quest, a to následujicím postupem:

  • Klikněte pravým tlačítkem na Windows Start menu a zvolte Spustit.
  • Napište do řádku „regedit“ (bez uvozovek) a stiskněte Enter. Potvrďte „Ano“ pro povolení provádění změn v Editoru registru.
  • Postupně se proklikejte následující cestou: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Khronos\OpenXR\1
    Klikněte 2x na „ActiveRuntime“ a změňte údaj hodnoty na C:\Program Files\Oculus\Support\oculus-runtime\oculus_openxr_64.json (za předpokladu, že při instalaci aplikace Oculus jste nechali vše na výchozích hodnotách, pokud máte aplikaci Oculus na jiném disku, upravte podle toho cestu) a potvrďte OK.
  • Zavřete Editor registru a nyní je váš headset Oculus Quest připraven pro hraní ve VR.
  • V samotném MS Flight Simulator pak stačí stisknout kombinaci „Ctrl+Tab“ a vše se přepne do VR.


Nyní si můžete užívat úžasné možnosti létání ve VR.

Podělte se o své zážitky v komentářích.